Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
53 posty 296 komentarzy

skangurzały goj z Radomska

Jerzy.63 - Jestem głupi, głupszy ode mnie był tylko Sokrates, ten to już nic nie wiedział, frajer jeden. Jeszcze się tym chwalił, idiota! Tedy za niewinność zainkasował wyrok śmierci. Śmierć frajerom!!!

@ Iza Brodacka Falzmann

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Idealizuje Pani umarły, ziemiański świat, nic nie było w stanie go uratować. Miał mniej do zaproponowania Poleszukom, Uzbekom, Kazachom, Turkmenom niż komunizm...

 

 

Iza napisała:

" Zostały naruszone stosunki wodne na całym obszarze. Ta część Białorusi stepowieje i zamienia się w pustynię To nie pierwsze takie "osiągnięcie" sowietów. Patrz Morze Aralskie"

 

Nie pochodzę z Polesia, nigdy tam nie byłem, ale coś mi się tu nie zgadza:

Wysychanie Jeziora Aralskiego to efekt NAWADNIANIA pustyń i wykopania Kanału Karakumskiego, problemy Polesia efekt ODWADNIANIA doliny Prypeci, celem zagospodarowania bagien. Z rodzinnych stron znam podobny przykład: dolina Warty, wieś Pławno, powiat radomszczański: wskutek gomułkowskiej melioracji zabagniona łąka zamienia się w pastwisko, nieco za suche, ale nie step. Ta ziemia należała przed wojną do Lubomirskich, zmeliorowała je (czyli stworzyła system nawadniania) PRL a nie Lubomirscy. Koszty tej inwestycji były oczywiście wysokie a skutki poniżej oczekiwań, niemniej ogólny bilans jest korzystny: na te tereny można wjechać przez cały rok, pastwisko można po nawożeniu użytkować jako łąkę a rosnące tu i ówdzie topole, brzozy czy olchy bynajmniej nie wysychają. Są też skutki uboczne: nadmierne przedrenowanie ziemi i zeszpecenie krajobrazu, ujemne skutki dla naturalnej przyrody. Komunizm realizował swe plany nie licząc się z kosztami i skutkami ubocznymi, dlatego plan nadrzędny o nazwie „komunizm” upadł. Niemniej to „komunizm” zmeliorował tę łąkę, nie Lubomirscy. I co by nie powiedzieć o kulturze rolnej śp. Królestwa Kongresowego, to wyraźnie ona przewyższała ona poleską. Zatem Pani przodkowie musieli być wielkimi rolnikami, skoro stworzyli na Polesiu skomplikowany system nawadniania, zbyt skomplikowany w obsłudze dla Poleszuków. Bo taką samą partacką, komunistyczną meliorację wykonano na terenie Polesia już w czasach radzieckich. I to głównie w zachodniej, niegdyś polskiej części, bo tam Prypeć jest węższa i łatwiejsza do melioracji, 15 km na wschód od Pińska pełno jest bagien, starorzeczy itp. Brakło chyba funduszy i nie było tego w komunistycznym planie (tak wynika z analizy Google Maps: bagna przesuszono (bo żadnego powszechnego, skomplikowanego systemu nawadniania nie było!). Efekt: mokradła zamieniły się w suche pastwiska, ale nie step! Nie mówiąc już o pustynnieniu, nie pozwala na to klimat Polesia.

Kolejnym, zmeliorowanym odcinkiem Prypeci jest część na zachód od zbiornika retencyjnego dostarczającego wodę do elektrowni wodnej w Czarnobylu. Znów odwodniono bagna, by jak najwięcej wody wpłynęło do zbiornika. Po awarii elektrowni rowy zarosły, zapełniły się ponownie wodą a łąki zabagniły. Tak jest po białoruskiej stronie „zony”. Nie jest zatem tak, że komunistyczny system melioracyjny nie działał, działał, tyle że przedobrzono z osuszaniem. Ale ostateczny bilans jest dodatni w porównaniu do okresu przedwojennego! Patrz przykład z doliną Warty. W ujściowym odcinku dolina Prypeci ponownie się zabagnia, bardziej niż w pierwotnym krajobrazie; to efekt wybudowania zapory na Dnieprze – woda wolniej wpada do Dniepru.

Gorzej, jeśli komunistyczne plany realizowane są na wielką skalę, tutaj ujemne skutki mogą być poważniejsze: „komunizm” działał tak: realizujemy „plan” (nawodnienie pustyń Kara-Kum i Kyzył-Kum), reszta nas nie obchodzi. Dlaczego Jezioro Aralskie wyschło? Bo jego uratowania nie było w planie! Chodziło o nawodnienie jak największej powierzchni nie licząc się z kosztami: marnotrawstwo wody (kanałów melioracyjnych nie uszczelniano) i pominięcie skutków melioracji dla Jeziora Aralskiego, nie wolno było dopuścić do takiego niedoboru wody by jezioro wyschło a pozostała część była pozbawiona życia ze względu na nadmierne zasolenie. A jaki jest ostateczny bilans? Niestety, dodatni. Jeśli Pani nie wierzy to proszę kazać Uzbekom, Kazachom i Turkmenom zamknąć kanały melioracyjne i Kanał Karakumski a poziom wody w Jeziorze szybko się podniesie, tyle że nie będą mieli dochodów z produkcji bawełny a stolica Turkmenii nie będzie miała wody! Przy najbardziej racjonalnej gospodarce i Polesie skazane było na odnaturalnienie krajobrazu a Jezioro Aralskie na obniżenie poziomu. Oczywiście to wszystko można było zrobić lepiej: nie przesuszać wszystkich bagien (Polesie), zbudować porządny system melioracyjny, z umiarem (a nie po to, by wyprzedzić Amerykańców w produkcji bawełny), monitorować dopływ wody do Jeziora by jednak trwało jako miejsce połowów i stabilizator klimatu. Cóż, komunistyczny plan nie zakładał korekt, ale to już zupełnie inna historia. Po upadku komunizmu coś się jednak zmieniło: zahamowano degradację północnej części Jeziora, w południowej jest za późno (zbyt wysokie zasolenie), ale 2 lata temu poziom wody się podniósł i nie spadł już do najniższego poziomu z roku 2009.

Idealizuje Pani umarły, ziemiański świat, nic nie było w stanie go uratować. Miał mniej do zaproponowania Poleszukom, Uzbekom, Kazachom, Turkmenom niż komunizm... Jeśli Pani nie wierzy to proszę przeczytać ten tekst jeszcze raz i przyjrzeć się bilansom.

KOMENTARZE

 • @ AUTOR - CZY NIE IDEALIZUJESZ KOMUNIZMU?
  RE: Idealizuje Pani umarły, ziemiański świat, nic nie było w stanie go uratować.

  --- Na jakiej podstawie powyzsze twierdzisz?

  RE: Miał mniej do zaproponowania Poleszukom, Uzbekom, Kazachom, Turkmenom niż komunizm... Jeśli Pani nie wierzy to proszę przeczytać ten tekst jeszcze raz i przyjrzeć się bilansom.

  --- Znaczy, ze twierdzisz, ze "komunizm" cos pokojowo proponowal Poleszukom, Uzbekom, Kazachom, Turkmenom, dajac im mozliwosc wyboru w tej sprawie, np. odpowiedzenia "nie" na propozycje "komunizmu"? Czy w rzeczywistosci "komunizm" brutalnie, krwawo zmuszal ludy przez siebie podbite do totalnego akceptowania tego co "komunizm" robil i postanowil?

  Jak naprawde bylo?

  Czy nie idealizujesz "komunizmu", a raczej KOMUNISTOW?
 • @ AUTOR - ZIEMIANSKI SWIAT NIE JEST "UMARLY"
  Ziemianski swiat nie jest "umarly," tylko powaznie rozbity przez komunistyczna horde. Zyjemy my, jego spadkobiercy. I my go odbudujemy.

  Wbrew zyczeniom komuchow i ich ideologicznyuch spadkobiercow.

  Tym, ktorzy nas rozbili, oddamy z tzw. nawiazka.
 • @Pan Marky 07:52:49
  Komunizm zmeliorował dolinę Warty, Prypeci, nawodnił pustynie Azji Środkowej, koszty były nienormalnie wysokie, konieczność wykonania planu uniemożliwiała zrobienie korekt, ale dopiął swego. Dziś zmeliorowane grunty i te na Polesiu i te nad Wartą to nieużytki szpecące krajobraz, ale przez dziesięciolecia pełniły swoją rolę. Wczesny przemysł Anglii bardziej zniszczył krajobraz Wysp Brytyjskich (poszukaj tam lasu: 4%! A klimat wyjątkowo sprzyjający drzewom.)
  Czy komunizm coś proponował? Oczywiście, tandetne mieszkanie i pełną michę, inaczej skończyło by się rebelią. Ogół ubogiego społeczeństwa miał poczucie, że ich komfort życia się poprawił. Jego wewnętrzne wady spowodowały, że wcześnie przestał spełniać swe obietnice aż szybko zbankrutował i jako system ekonomiczny się skończył. To raczej współczesne, postkomunistyczne realia każą nam winić samych siebie za własne niedostatki: jak jesteś frajer, miej pretensje do siebie. I zawstydzeni biedacy milczą a w komunizmie krzyczeli, upominali się o prawa "klasy robotniczej". Od czego zaczął się sierpień'80? Od niespełnionych komunistycznych obietnic zbudowania drugiej Polski. Więc uwierzono! W co uwierzono? W to, co komunizm oferował...
 • @Pan Marky 08:09:08
  Niektórzy ziemianie jak Wojciech Jaruzelski mają się dobrze...
 • @Iza 08:01:32
  Pani Izo! Brzozy, sosny i dęby na Polesiu rosną!!!
  Ziemi w Pławnie nad Wartą też nikt nie chce, chociaż to Polska, do tej pory mam pół hektara nieużytku, którego nikt nie chciał kupić, ale do połowy lat 80-tych normalnie (już po melioracji) tam gospodarowano. Teraz zanikło tam rolnictwo, to skutek polityki postkomunistycznej a nie komunistycznej. Podobnie, na większą skalę jest na Białorusi, na Polesiu ostali się głównie ludzie starsi a młodsi - nie widząc przyszłości - powyjeżdżali, więc jakoś sobie poradzili. Komunizm był na pewno systemem niewolniczym, ale jakąś przaśną stabilizację musiał dawać, w najgorszym wypadku - praca w kołchozie. Prześladowania na masową skale, głód, zesłania to czasy wprowadzania komunizmu. ZSRR nie mógł cały czas głodować, bo nie wzrastała by liczba ludności. Problemem była cena tej stabilizacji
  a) początkowa, ludobójstwo, terror
  b) codzienna - wysokie koszty owej stabilizacji, tedy się skończył
  Ale pracę i poczucie przaśnej stabilizacji dawał, bardziej niż system przedkomunistyczny...
 • @Iza 08:29:21
  To nie efekt melioracji tylko rozpadu ZSRR: bezrobocie, upadek kołchozów. Kołchozy funkcjonowały, ale w warunkach komunistycznej gospodarki były kulą u nogi (zwłaszcza na Polesiu, bo na czarnoziemnej Ukrainie mogło być lepiej), kiedy ZSRR zaczął się sypać ci ludzie zostali na lodzie, nie działała już machina dająca wszystkim zatrudnienie. Poprawiło się, bo skończył się okres przejściowy, tworzy się jakaś nowa stabilizacja, dla Widyboru nie ma już miejsca jako dla miejsca produkcji rolnej, ani Pani nie chce się podjąć tej odpowiedzialności jako "dziedzic" ani byli partyjni funkcjonariusze jako zarząd kołchozu, ani chłopi jako gospodarze. Można pomyśleć o turystyce, kto wie, może warto wrócić? Ale z taką reklamą: brzozy nie rosną powyżej 1,5 metra daleko Pani nie zajedzie. Może: zapraszamy do ostatnich, pierwotnych bagien w Europie? Wciąż się wiele ostało (to już wiem) a przyroda goi rany szybko. Nie wierzy Pani: Bieszczady, zona wokół Czarnobyla. Trzeba wziąć odpowiedzialność za swoich chłopów. Wtedy odszczekam.
 • @Iza 08:32:49
  Nie chciałem urazić ani Pani ani całej arystokracji. Odpowiadając Panu Marky miałem na myśli to, że nie ma już powrotu do tradycji ziemiańskiej i tylko ci ziemianie, którzy zapomnieli o swym ziemiańskim stylu życia nie cierpią niepotrzebnych resentymentów. Dałby Bóg co by Jaruzelski okazał się być matrioszką, zawsze o jednego zdrajcę mniej.
  Dam inny przykład: Józef Maria Innocenty Bocheński. Też nie przepadał za stylem życia swych bezpośrednich przodków, też pochodził z rodziny ziemiańskiej. Pozostał za to arystokratą ducha... I chwała mu za to.
 • ------ interesuje mnie tylko PRAWDA --jakakolwiek by nie była
  --od mamy wiem - ZIEMIANKI z Kresów --

  --o wybuchu wojny na Kresach/ tarnopolskie / -WIEDZIELI !! Ukraińcy / i Ziemiaństwo / nie wiem czy wszyscy / --chłopi polscy NIE MIELI TEJ WIEDZY -i kupowali jeszcze w 1938r ziemię , którą JAŚNIE PAŃSTWO sprzedawało - tak rozprzedawano CAŁE MAJĄTKI / czy po wojnie ?? można nazwać to parcelacją ?? /

  od mamy też wiem !! że system przedwojenny Polski BYŁ FEUDALNY -traktował Naród polski -poza ! PANEM / WÓJTEM / PLEBANEM -nikczemnie

  na SENTYMENTACH i RESENTYMENTACH ---nowoczesnej / uczciwej Polski nie zbudujemy --KŁAMSTWO wszechobecne kłamstwo -DUSI Polaków -bez znaczenia , której ze stron jest ono orężem
 • @Jerzy.63 08:16:45
  RE: Komunizm zmeliorował dolinę Warty, Prypeci, nawodnił pustynie Azji Środkowej, koszty były nienormalnie wysokie, konieczność wykonania planu uniemożliwiała zrobienie korekt, ale dopiął swego.Dziś zmeliorowane grunty i te na Polesiu i te nad Wartą to nieużytki szpecące krajobraz,

  --- Wynika stad, ze "komunizm" zrobil rzecz zla, czyz nie tak? A moze dobra?

  RE: Czy komunizm coś proponował? Oczywiście, tandetne mieszkanie i pełną michę

  --- A czy "proponowal" tez cos jeszcze, np. zmeliorowanie doliny Warty czy nawodnienie pustyn w Azji, czy nie?

  RE: To raczej współczesne, postkomunistyczne realia każą nam winić samych siebie za własne niedostatki: jak jesteś frajer, miej pretensje do siebie. I zawstydzeni biedacy milczą a w komunizmie krzyczeli, upominali się o prawa "klasy robotniczej". Od czego zaczął się sierpień'80? Od niespełnionych komunistycznych obietnic zbudowania drugiej Polski. Więc uwierzono! W co uwierzono? W to, co komunizm oferował...

  --- Moze to wszystko prawda, tylko czemu, w jakim merytorycznym zwiazku z tym, co napisalem, mnie o tym informujesz?
 • @Jerzy.63 08:19:50 WEDLUG CIEBIE JARUZELSKI TO ZIEMIANIN, A DO TEGO TYPOWY ZIEMIANIN?
  RE: Niektórzy ziemianie jak Wojciech Jaruzelski mają się dobrze...

  --- Konkretnie dlaczego nazywasz Jaruzela ziemianinem? Czy posiada on jakas duza posiadnosc ziemska? Jaka?

  Czy twierdzisz, ze typowy polski ziemianin mial sie w komunie tak jak Jaruzel? Czy w rzeczywistosci typowy polski ziemianin mial sie w komunie jednak inaczej niz on?
 • @Pan Marky ,@Iza
  Rzeczpospolita Obojga Narodów została sprzedana przez szlachtę
  w drugiej połowie XVIII wieku .
  Używając współczesnego języka była to demokracja wojskowa .
  Tzw. naród polski to byli tylko szlachcice , czyli rycerstwo , czyli wojsko ...
  Bogatsi czyli ziemiaństwo i biedniejsi , czyli towarzysze ...

  A chłopstwo i mieszczaństwo to było po prostu pospólstwo , a nie żaden tam naród polski .
  Chęć odbudowy ziemiaństwa , to w praktyce wywłaszczenie rolników ..
  Czy taka Polska ma szansę realizacji ?
  Jeżeli nawet ktoś o tym marzy , to inni niech zapoznają się z obrazem opisanym przez historyka z dziewiętnastego wieku o praktykach rycerstwa oddanego BOGU i OJCZYŹNIE :

  """"""...Towarzysz , zazwyczaj ubogi szlachetka , kiedy się zdobył na trzy konie , to już cały jego majątek stanowiło .Odważny był , do boju rączy , ale konie swoje oszczędzał , i nieraz porucznikowi , a nawet brygadierowi odpowiadał : jak stracę moje konie , kto mi da inne ? (...)Towarzysz pobierał 1200 złp. rocznej lafy i z nich musiał utrzymać siebie , szeregowego z luzakiem i 3 konie .Wypłacano mu ją co pół roku z góry , a dodawać zbyteczna , że prędko ją tracił . Stojąc na wsi lub w miasteczku , powinien był płacić za żywność i furaż , najczęściej jednak nic nie płacił albo tyle tylko , ile chciał , a kiedy mu odmawiano , wydzierali gwałtem . Każdy przemarsz kawalerii plagą był dla wioski . Nieraz i obdarli , i zbili , i zgorszenia dopuścili się , a oskarżyć nie było przed kim . Nie mógł ukarać porucznik , bo najczęściej toż samo robił . Pomimo to, kawaleria narodowa była u szlachty popularna , służyć w niej było karierą dla uboższej szlacheckiej młodzieży . (...)Nęciło ją życie gwarne i wesołe , i respekt dla pana towarzysza . Miała za co pohulać , a kiedy zabrakło , chłop musiał i człeka , i konia wyżywić ..."""

  Wojsko- szlachta podzieliło się Rzeczpospolitą i nie ma hańby na swoim
  imieniu , dlatego nie dziwię się , że wojsko , które podzieliło się Rzeczpospolitą Ludową , też nie rumieni się ze wstydu ...

  A chłopi i mieszczanie ? Cieszą się , że żyją ...
 • @zbigniew1108 11:26:22
  Widze, ze nie znasz polskiej historii, a raczej znasz jej wulgarna, (komunistyczno-moskiewsko-niemiecka?) wersje. Np. klamstwem jest glowna message twego wpisu, ze "Rzeczpospolita Obojga Narodów została sprzedana przez szlachtę."
 • @Pan Marky 09:42:39
  O ziemian, którzy by wciąż posiadali włości ciężko, chyba że nowego chowu. Chodzi o ziemiaństwo jako formację kulturową a do tej Jaruzelski zdecydowanie należy. Tradycja zdrady jak i tradycja patriotyzmu jest w tej formacji równie bogata.

  Jeśli chodzi o komunizm to nie twierdziłem, że jest "dobry" a że jest skuteczny. A raczej był. Był na swój piekielny sposób cholernie nowoczesny, inaczej by nie zwyciężył.
 • @Jerzy.63 13:36:19
  RE: Chodzi o ziemiaństwo jako formację kulturową a do tej Jaruzelski zdecydowanie należy.

  --- A w jaki konkretnie sposob Jaruzelski rzekomo "zdecydowanie nalezy" do ziemianstwa?

  RE: Był na swój piekielny sposób cholernie nowoczesny, inaczej by nie zwyciężył.

  --- Hm... Nie zauwazam NIC nowoczesnego w komunizmie. U schylku Moskwy Sowieckiej i ona, i kraje ktore okupowala, byly zacofane ekonomicznie, politycznie, kulturowo. Same metody dzialania komuchow byly tez bardzo stare; to moskiewska, a wiec gorsza, wersja czingizhanizmu. Jedyna nowosc, to to, ze poslugiwali sie na globalna skale propaganda.

  Wyjasnij na czym polegala ta rzekoma nowoczesnosc komunizmu.

  Znaczy, ze twierdzisz, ze powodem zwyciezania jest nowoczesnosc? Jesli tak, to jak bys udowodnil, ze tak jest?
 • @Pan Marky 13:05:57
  Bo zostala. Tez tak uwazam.
  Sprawa oczywiscie jest bardziej skomplikowana, jesli Cie interesuje to rozwine.

  Jerzy.63, zasadniczo sie z toba zgadzam. Socjalizm mial problem z refleksja. Jak cos pomyslala partia to musialo byc dobre i madre, a kto przeciw ten kulak, imperialista, rewizjonista i wstecznictwo, podczas gdy nasza socjalistyczna ojczyzna galopuje ku swietlanej przyszlosci;p

  I masz racje, ze tam gdzie panowal kapitalizm - imprializm przyrode traktowano czesto gorzej. O refleksje pokuszono sie chyba dopiero w okolicach dzieci kwiatow, a i to tylko w metropolii, bo po interiorach rabuje sie i robi pustynie caly czas, z absolutnie marginalnym zainteresowaniem dola tubylcow.

  W 30tych,40tych,50tych,60tych nauki wokol ekologiczne nie byly nawet w powijakach. Liczyla sie efektywnosc, socjalizm niemal rzucil sie na melioracje, bo bylo latwo ja przeprowadzic. Technologicznie nieskomplikowana operacja, przynosila w szybkim czasie duze przeobrazenia, latwe do zaobserwoania i uzycia jako dowod i argument, ze rozkwita.

  Mleko oczywiscie tu i owdzie przy tym wylano i to nierzadko z premedytacja, bo partia zawsze ma racje, jak nie ma, to patrz punkt pierwszy.

  Czy to, ze obecnie wlasciciel robi sobie na swojej "ziemi" skladowisko odpadow toksycznych, moze byc argumentem przeciw wlascicielom ziemskim?
  Nie.
  Tak samo szkodliwa, nieprzemyslana melioracja jakiegos regionu przez wladze centralne, 50lat temu, nie moze byc argumentem przeciwko obecnym użytkownikom gruntow.
 • @Pan Marky 13:05:57
  "...Widze, ze nie znasz polskiej historii, a raczej znasz jej wulgarna, (komunistyczno-moskiewsko-niemiecka?) wersje. Np. klamstwem jest glowna message twego wpisu, ze "Rzeczpospolita Obojga Narodów została sprzedana przez szlachtę."..."

  Tak myślałem , że uderzysz w tę nutkę .
  Zacytowałem więc arcy katolickiego historyka , księdza , zakonnika , Waleriana Kalinkę z jego "Sejmu Czteroletniego " .
  Poczytaj , jaka kasa chodziła wśród "szlachetnych posłów ".I wtedy dowiesz się , jak powstawały fortuny szlacheckie i ziemiańskie .
  Mam nadzieje , że współcześni Polacy nie kupią takich bajek o kaganku oświaty ...
  A jeżeli kupią , to za to zapłacą własną degeneracją .
 • @Jerzy.63, Iza, Pan Marky...
  Jechałem ze stolicy Kirgizji na południe.
  Przed górami zatrzymaliśmy się (ciekawe jak na Kirgizję - w miejscowości Sosnowa, czy coś takiego). W pobliżu było pole - równy szmat ziemi około 10 km długi i ze trzy- cztery km szeroki. Zarośnięty chwastami - półpustynia, ale na oko - ziemia dobra.
  na całej długości pola - betonowe koryta systemu nawadniającego. Miejscami zdewastowane.

  Kilkaset km dalej, w rejonie Osz - wybrałem się na wycieczkę po okolicy. Miejscami widać było ruiny różnych budów.

  Tak myślę, że w tamtym rejonie komunizm wnoszony przez Rosję - był jednak z walorem cywilizacyjnym. Wolność jaką uzyskały tamte narody - to coś, czego nie umieli wykorzystać. Chyba też nie mieli kadry, gdy Rosjanie wrócili do domu. Wrócili do systemu oligarchii rodowej.

  Czy ziemiaństwo niosło "pochodnię kultury"?
  Tak. Na pewno - zwłaszcza na terenach takich jak Polesie. Ale nie tylko.
  Jest jednak pytaniem, czy system komunistyczny nie przyniósł szybszej zmiany w tym kierunku?

  Oczywiście - komunizm to morderstwa i fizyczna eliminacja elit. Ale jeśli tę kwestię odsuniemy na bok - powstaje pytanie o bilans.

  Wydaje się, przegięcia są różnej jakości.
 • Co do zagospodarowania Polesia
  Panie Jerzy! Do tego ''zagospodarowania'' Polesia doszlo sie przez ludobojstwo! To moze i Hitler doszedlby do dobrych rezultatow eliminujac wszystkich gorszych fizycznie, psychicznie i rasowo. Dochodze do wniosku, ze jedyny zarzut jaki jest mu stawiany przez obecna Unie Europejska i Ameryke Pln to tylko to przesladowanie rasowe - inne wygladaja na aprobowane. Czym mamy byc w tych czasach doswiadczeni aby ten poglad sie zmienil i nasz punkt widzenia stal sie znowu ludzki, bez wypaczen wygodnictwa jakie przybieramy za kazdym razem, gdy jest nam zbyt dobrze? Wracamy do tego samego punktu - gnicia cywilizacji i zwyrodnienia bez tworzenia i chociazby kontynuacji naszej wielkiej kultury!
  Jestesmy dostatecznie bogaci zeby zajac sie potrzebujacymi naszej pomocy. Kto bardziej potrzebuje naszej pomocy - homoseksualisci, czy ci, ktorzy sie urodzili z wada rozwoju? Odpowiem wam zarowno jedni jak i drudzy ale nie homoseksualisci kosztem osob z choroba Downa na przyklad. To ze te osoby maja mniejsze szanse nie nalezy ich wykluczac z e spoleczenstwa! Oni tez maja prawo do zycia jak i my! Oni nie sa zwierzetami - to sa ludzie!
  Ale wracam do tego, co chcialam powiedziec - w przypadku ''zagospodarowania'' ziem wschodnich, na ktorych wymordowano tylu polskich obywateli, aby ziemie te staly sie odrobine lepiej wydajne - wybaczy pan ale kazdy okrutny rezim moze zabawic sie uzasadnieniem w panski sposob zeby zagarnac cudze ziemie i zagospodarowac je lepiej. To i Turcy mieli podobne usprawiedliwienie swojej ludobojczej polityki. Moj dziadek tez byl w okresie miedzywojennym ziemianinem. Skonczyl Akademie rolnicza i byl w trakcie studoiw prawa, kiedy musial wrocic do majatku, bo jego ojciec umarl. Gospodarowal dobrze. Zbiory mial wysokie i dokupil wiecej ziemi niz jej mial na poczatku. A po wojnie nie tylko wszystko mu zabrali ale nawet zakazali mu tam wracac i widziec sie z chlopami, ktorzy za ''panem ''tesknili. I jego dzieciom rowniez. Nie, panie Jerzy, do komunistow mnie pan nie przekona. Chociazby dlatego, ze chcieli Polske przylaczyc do Rosji. Do rzadu, ktory co innego mowi i co innego robi, klamie pod kazdym wzgledem i z najmniejszego powodu. Ktory nie ma zadnych skrupolow i bez zenady krzywdzi kogo chce i ma z tego radosc. Tak jak i lud, ktorym on rzadzi. To jest imperium zla - i niech mi pan udowodni, ze tam sa ludzie, ktorych celem w zyciu jest cokolwiek dobrego! Celem obywateli panstwa Rosji jest: uniknac zla grozacego ze strony panstwa.
 • @Jadzka 02:48:25
  " Do tego ''zagospodarowania'' Polesia doszlo sie przez ludobojstwo"
  Nie, nie trzeba było nikogo zabijać by wprowadzić komunistyczne metody gospodarki. Powojenną Polskę też meliorowano, urbanizowano i industrializowano.
  A, tak w ogóle to nie zamierzam nikogo przekonywać do komunizmu, zwłaszcza że sam nie jestem przekonany. Pragnę tylko skromnie przypomnieć, że komunizm zwyciężył. Czego nie-komunistom życzę. Do życzeń dołączam uwagę, że resentymentami i wspominaniem (idealizowaniem) umarłego świata się nie zwycięża, ale gorzknieje. Józef Piłsudski napisał do Feliksa Perla przed akcją pod Bezdanami: Chcę zwyciężyć!
  A przecież tęsknił do swojego Zułowa, do którego już nigdy nie wrócił. Gdyby swoje sentymenty bez końca uzewnętrzniał zostałby pamiętnikarzem a nie zwycięzcą...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY