Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
53 posty 296 komentarzy

skangurzały goj z Radomska

Jerzy.63 - Jestem głupi, głupszy ode mnie był tylko Sokrates, ten to już nic nie wiedział, frajer jeden. Jeszcze się tym chwalił, idiota! Tedy za niewinność zainkasował wyrok śmierci. Śmierć frajerom!!!

Zróżnicowanie rasowe elementu ludowego na ziemi kieleckiej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dawniej w Kieleckiem chłopy dzieliły się na trzy rasy:

Dawniej w Kieleckiem chłopy dzieliły się na trzy rasy:

- rasa pszenno-buraczana

- rasa żytnio-ziemniaczana

- rasa nadrzeczna.

Pierwsza rasa występowała głównie w żyźniejszej, południowej części tej przepięknej krainy, na glebach lessowych, czarnoziemach, glinach rędzinach. Druga była bardziej pospolita na północy i zachodzie, na nieurodzajnych piachach. Trzecią spotkać można było wszędzie wzdłuż dolin większych rzek i na terenach zabagnionych. Zdarzały się też egzemplarze o cechach pośrednich na piaskach gliniastych, tzw. szczerkach. Między poszczególnymi rasami występowały różnice w wyglądzie fizycznym i psychice. Osobniki rasy pszenno-buraczanej to typowi pyknicy, ludzie otwarci, zdolni do wypitki i wybitki, ale nie kryjący urazy i nie mściwi. Mężczyźni wykazują dużą skłonność do tycia i łysienia i przedwczesnej śmierci na zawał, kobiety zaś po krótkim okresie samiczej atrakcyjności za młodu po zamążpójściu i urodzeniu pierwszego dziecka tyją, tracą dziewczęcy powab i psują im się zęby. Zawstydzone lub zdenerwowane łatwo się czerwienią, ale ich twarzy długo nie pokrywają zmarszczki. Panowie nie stronią od alkoholu, ale rzadko popadają w nałogi. Osobniki płci obojga są bardzo gadatliwe, ale panie bardziej. W ich diecie ważną rolę pełnił boczek, co nie pozostało bez wpływu na psychikę i stan zdrowia.

Rasa żytnio-ziemniaczana to zupełnie inni ludzie: małomówni, z reguły bladzi na cerze, nie zapominają wyrządzonej im zniewagi, lubią chodzić z zaciśniętymi zębami, szczupli, panie szybko dostają zmarszczek, a na stare lata garbią się niemiłosiernie od ciągłego zbierania kartofli i nielegalnego wynoszenia chrustu z pańskiego lasu. Żywią się dwa razy dziennie niekraszonym barszczem z ziemniakami, czasem przegryzając żytnim chlebem. Panowie, niestety wykazują skłonność do popadania w alkoholizm, często jednak nie piją wcale. Co bystrzejsze osobniki uzupełniają dietę kłusownictwem.

W diecie rasy nadrzecznej istotną rolę odgrywa mleko. Dzięki temu kobiety czerwienią się bez przerwy aż do starości. Niestety ciągłe przebywanie w nadmiarze wilgoci i wśród komarów powoduje, że na stare lata panie są zdeformowane wskutek gośćca i zmarszczek. Na tych terenach żyje też najwięcej czarownic.

Wszystkie rasy posiadły szkodliwą umiejętność pędzenia bimbru, najlepiej opanowali tę sztukę rozpici wieśniacy z powiatów Końskie i Włoszczowa. Do tego stopnia, że nazwali przepływającą przez te tereny rzekę Pilicą, że niby rzeka lubi wypić. W czasach utrwalania władzy ludowej, wszelkimi sposobami, nie wykluczając przymusu bezpośredniego, wybijano tubylcom z głowy ten zabobon. I ta akcja zakończyła się sukcesem, nikt już dziś nie twierdzi, że Pilica lubi wypić. Gorzej z walką z alkoholizmem i bimbrownictwem. Nie tylko, że nie zanikło, ale na dodatek niektórzy z posłanych na ten front walki o utrwalenie władzy ludowej towarzysze sami się nimi zarazili. Była to jedna z najbardziej niebezpiecznych batalii w dziejach historii ruchu robotniczego na ziemi kieleckiej.

 

 

KOMENTARZE

 • ---- podoba mi się :))
  --- a może coś o dworu w Kielcach ::)).
 • @ninanonimowa 11:46:18
  Dziękuję. Ale o dworcu w Kielcach nie mam nic do powiedzenia, poza tym co każdy wie.
 • @Jerzy.63 12:10:16
  --oczywiście żart :)). Piękna charakterystyka , rzadka znajomość ukochanej ziemi. Proszę TRWAĆ na tej kielecczyznie sercem. Ocalić od zapomnienia. Przechować !!!! wiedzę STAROŻYTNEJ LECHII .
  -----------------JAK NIE JA ! to kto ? --POLSKI KAWAŁEK PODŁOGI !!!!

  Ps. Żeromski patrzy z nieba !.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY