Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
53 posty 296 komentarzy

skangurzały goj z Radomska

Jerzy.63 - Jestem głupi, głupszy ode mnie był tylko Sokrates, ten to już nic nie wiedział, frajer jeden. Jeszcze się tym chwalił, idiota! Tedy za niewinność zainkasował wyrok śmierci. Śmierć frajerom!!!

Wielki biurowiec Radia Maryja w Krakowie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nieco lokali sprzedano na wolnym rynku, ale z zastrzeżeniem, że pracownicy TVN np. nabędą prawa do zakupu dopiero po wyprodukowaniu jednej megawatogodziny energii elektrycznej.

Pisałem już kiedyś, że w Krakowie, w okolicach Ronda Mogilskiego powstał olbrzymi i bardzo wysoki biurowiec Radia Maryja. Przypomnijmy: wieżowiec ma 1075 metrów wysokości i jest całkowicie samowystarczalny pod względem finansowym i energetycznym. Ciekawostką jest rozwiązanie sprawy ogrzewania, chłodzenia i dostarczania energii elektrycznej.

I tak:

 1. Tak wielki budynek musi posiadać potężne fundamenty. I posiada, ale podczas ich budowy dokopano się … no może nie do piekła, ale niedaleko od niego, bo odkryto tak duże zasoby wód geotermalnych, że rozwiązało to problem ogrzewania gmachu i ciepłej wody w kranie.

 2. Równie pomysłowe było rozwiązanie chłodzenia i dostarczania czystego powietrza do wnętrza budynku: Ponieważ jego dach znajduje się już w piętrze kosodrzewiny, gdzie panuje znacznie chłodniejszy klimat, a jakość powietrza jest o wiele wyższa niż w Krakowie, powietrze z dachu wtłacza się w głąb budynku, celem jego schłodzenia i oczyszczenia od krakowskiego smogu.

 3. Najciekawszym rozwiązaniem (ale też i najtrudniejszym) było dostarczanie energii elektrycznej. Jako się rzekło, do piekła się nie dokopano, ale do czyśćca jak najbardziej – tak. W piwnicach budynku urządzono nie tylko salę z konfesjonałami do spowiedzi, ale i bardzo pomysłową elektrownię, gdzie grzesznicy mogą odpokutować za swoje grzechy. Po spowiedzi grzesznikowi zadana zostaje pokuta polegająca na tym, że wsiada on na urządzenie podobne do roweru z podłączonym dynamem, produkujące prąd. Dzięki popularności takiego rozwiązania pokuty za grzechy biurowiec Radia Maryja nigdy nie cierpi na brak prądu, a ostatnio nawet zaczął go sprzedawać do sieci.

Oczywiście tak dobrze zorganizowane przedsięwzięcie ma wiele źródeł dochodu, jest przecież atrakcją turystyczną na światową skalę. Dobre warunki śniegowe na dachu budynku wykorzystane zostały do stworzenia tras dla amatorów narciarstwa biegowego, co bardzo spodobało się turystom z Rosji, Kazachstanu i krajów skandynawskich. Czesi i Słowacy natomiast bardzo polubili lodowisko do gry w hokeja.

Raj mają też lotniarze, motolotniarze i miłośnicy skoków spadochronowych. Rozważa się rozpoczęcie lotów szybowcowych. W sferze projektów jest też elektrownia wiatrowa, ale to nie jest pewne, gdyż na razie budynek nie cierpi ze względu na brak energii. Ale wiatry to tu dują silniejsze niż w Kieleckiem.

Jest też i miejsce na dziką przyrodę. Wygospodarowano część dachu na pastwisko dla owiec i kóz, ale krótki okres wegetacyjny i długa zima nie sprzyjają hodowli na dużą skalę, niemniej jednak obecność kóz, owiec i bacy przyciąga miłośników agroturystyki. Gnieżdżą się tu dwie pary orłów przednich i jedna para sokołów wędrownych.

Oczywiście wielopiętrowy budynek jest siedzibą dla biur różnych firm i korporacji, które cenią sobie to miejsce ze względu na dobrą klimatyzację i wysoką jakość powietrza. Wielopiętrowy budynek jest też luksusowym hotelem, ale i miejscem zamieszkania zamożniejszych szczęściarzy, których stać było na wykupienie tu apartamentu. Dla stałych prenumeratorów „Gościa Niedzielnego” przewidziano niewielki rabat. Tak wysoki budynek jest też wymarzonym miejscem na stację przekaźnikową dla stacji telewizyjnych, internetu, sieci komórkowych itp.

Cały budynek jest pełen katolickich symboli, a sam dach zwieńczony jest monumentem Matki Boskiej, Królowej Polski. Na każdym piętrze znajduje się kaplica z figurkami świętych i postaci biblijnych. W salach konferencyjnych pełno jest malowideł o tematyce biblijnej, z tym że w sali przeznaczonej do spowiedzi powieszono na ścianach tylko tzw. dantejskie sceny.

Pomyślano i o mniej zamożnych. Na niższych piętrach jest nieco mieszkań kwaterunkowych dla rodzin wielodzietnych, ale główną częścią działalności charytatywnej Ojca Dyrektora są stypendia fundowane dla wybitnie uzdolnionej, niezamożnej młodzieży, bo też i uczelni wyższych jest w budynku 99, a ich miejsce w światowym rankingu z roku na rok rośnie.

Nieco lokali sprzedano na wolnym rynku, ale z zastrzeżeniem, że pracownicy TVN np. nabędą prawa do zakupu dopiero po wyprodukowaniu jednej megawatogodziny energii elektrycznej.

I to by było na tyle…

 

KOMENTARZE

 • Przyjacielu.Chcesz byc oryginalny.Nie droga przez glupote..
  Trzeba jednak cos nowego, oryginalnego, wniesc by byc zauwazonym.Wspolczuje.
 • @staszek kieliszek 07:30:44
  Życzę poczucia humoru.
 • O kurcze !
  Coś się Panu stało w głowę, czytam pańskie poprzednie wpisy (te sprzed dwóch lat) i oczom nie wierzę ! Przecież do 1go kwietnia jeszcze pół roku !
  Pozdrawiam ciepło.
 • @apoloniusz 10:27:26
  Życzę tego samego, co poprzedniemu komentatorowi.
  Pozdrawiam.
 • @Jerzy.63 15:21:05
  ... życzę częstszych odwiedzin na NE24, wówczas będzie okazja do podciągnięcia "odruchów" poczucia humoru.
 • @apoloniusz 20:11:36
  No, dobra, ale co tak wymiotło tylu blogerów?
 • @Jerzy.63 02:34:09
  widocznie nie mają zdania
 • He, he!
  Budynek wielofunkcyjny. Podobnie jak ten młotek
  http://shopping.rediff.com/product/10-in-1-multiutility-hammer-tool-kit-set/11067730

  ,,dach w piętrze kosodrzewiny" :)) to i so nieba tuż-tuż!
 • Autorze, co palisz ...?
  Jest to mocne i z pewnością nielegalne ...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY