Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
53 posty 296 komentarzy

skangurzały goj z Radomska

Jerzy.63 - Jestem głupi, głupszy ode mnie był tylko Sokrates, ten to już nic nie wiedział, frajer jeden. Jeszcze się tym chwalił, idiota! Tedy za niewinność zainkasował wyrok śmierci. Śmierć frajerom!!!

Rzeka Wołchow a rewolucja październikowa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Miłośnicy mojej twórczości zapewne pamiętają,...

 

...że ongiś pisałem o Wielkim Nowogrodzie i jego historii: że łans apon dze tajm było sobie takie rosyjskie państwo, które nie miało żadnych ambicji imperialnych, za to jego obywatele żyli w dostatku, że miało republikański ustrój, że jego stosunki z Rzeczpospolitą Polską były wzorowe i pokojowe. Że zostało zniszczone przez Moskwę, czyli dwa najazdy Iwanów: pierwszy, czyli Trzeci, zniszczył nowogrodzką państwowość, drugi, czyli Czwarty (Groźny, bo z pomocą opryczniny) wyrżnął całe miasto i splądrował jego bogactwa. Było to wszystko bardzo dawno temu, ale było naprawdę. I tak, Nowogród już jako prowincjonalne, pozbawione znaczenia miasto egzystował w granicach państwa carów. Niestety, jeden problem pozostał. I mógł go już tylko rozwiązać socjalizm, czyli władza radziecka + elektryfikacja. Albowiem przepływająca przez Nowogród rzeka Wołchow, długość 224 km bierze swój początek z jeziora Ilmień a uchodzi do jeziora Ładoga. Niestety, w czasach przedrewolucyjnych uchodziła zazwyczaj, bo na 224 kilometrach swego biegu spadek terenu jest tak marny, że obfite deszcze lub roztopy wokół jeziora Ładoga odwracały bieg rzeki i ...wpadała ona do jeziora Ilmień. Była to sytuacja nie do zaakceptowania nawet dla wyznawców dialektycznej logiki, gdzie pojęcia mogą zmieniać swe znaczenie: np. wolność może oznaczać 25 lat łagru, bo wolność to zrozumienie konieczności. Jak taki nie rozumie, to mu w łagrze pomogą. Jak w międzyczasie zemrze, to i tak umrze na drodze do wyzwolenia się. A taki nie złapany do łagru, co nie rozumie czym jest wolność może i dłużej pożyje, ale co to za życie? Umrze jako niewolnik.

Po to się radzieccy kartografowie męczyli i nanosili na mapy krnąbrną rzekę Wołchow, by ta zakpiła sobie z nich i zmieniła kierunek biegu? Tak, jakby ona jedna na terenie wielkiej socjalistycznej Rodiny istniała, egoistka jedna, mało to jest rzek do naniesienia?

Wolność może być rozumiana dialektycznie, ale bieg rzeki, niczym postęp, musi być jednokierunkowy. Cofnąć rzekę, to tak jak cofnąć postępy rewolucji, świętokradztwo. A cóż dopiero, kiedy rzeka sama z siebie się cofa, samowolka!

Mało tego, płynąca „na abarot” rzeka ułatwiała wniknięcie w rubieże ZSRR wrażym siłom. Już w średniowieczu wredni kupcy skandynawscy fakt ten wykorzystywali i świnie – płynęli od Ładogi do Nowogrodu. A wracali bezkarnie, gdy rzeka „wracała do normalności”. Przecież tuż przy Ładodze jest wraża Finlandia, wsiądzie sobie taki Fin na łódkę i bez problemu wpłynie a terytorium ZSRR. I co wtedy? Sfinladyzuje ZSRR? Wiadomo to takiego burżuja, o co mu chodzi? Licho nie śpi. Na wszelki wypadek w 1940 roku odsunięto fińskich imperialistów od Jeziora Ładoga.

Tedy postanowiono już w czasach wczesnoradzieckich wybudować na Wołchowie elektrownie wodną. Nie wiem, ile wczesnoradziecka myśl techniczna wydębiła megawatów z zapory na rzece o tak marnym spadku terenu, że obfite deszcze są w stanie odwrócić jej bieg? I co dzieje się z turbinami, gdy z przeciwnej strony zapory nagle płynie pod prąd więcej wody niż z nurtem rzeki? Zaczynają się kręcić w drugą stronę? Trzeba by się spytać waldemara m.

Tak, czy inaczej problem krnąbrnej rzeki rozwiązano...

KOMENTARZE

  • Jak słyszę o rewolucji październikowej to mi kartofle gniją w piwnicy.
    a co do radzieckiej elektrowni wodnej na "dwukierunkowej" rzece Wołchow, to przypuszczalnie jakiś Miczurin chciał w niej wytwarzać prąd zmienny (raz w te , raz wewte).
  • Coś z epoki ;-))
    http://www.youtube.com/watch?v=vBA9Gli4FB4

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY